Po pierwsze warto oddzielić magazyn jako pomieszczenie i magazyn dla celów rachunkowych.

 

Magazyn jako pomieszczenie

 

Rozpoczynając działalność często korzysta się z powierzchni do przechowywania dostępnej we własnym mieszkaniu – domu czy garażu. Przepisy podatkowe nie nakładają konieczności wynajmowania jakiś szczególnych powierzchni w celu prowadzenia magazynu więc w tym zakresie nie ma żadnego problemu. Trzeba jednak pamiętać, że każdą kwestię trzeba rozpatrywać z własnej perspektywy. Okazać się może, że działalność podlega pod inne przepisy, które mogą wymagać prowadzenia magazynu w konkretnej formie.  

 

Magazyn pod kątem księgowym

 

Pod kątem księgowym obowiązek prowadzenia magazynu wynika z Ustawy o rachunkowości, a rozpoczynając jednoosobową działalność gospodarczą zwykle nie musimy od razu prowadzić pełnej rachunkowości (tj. prowadzić pełne księgi handlowe). 

Większość działalności jednoosobowych i spółek cywilnych prowadzi księgowość uproszczoną – podatkową księgę przychodów i rozchodów bądź ewidencję przychodów ryczałtu ewidencjonowanego. W takiej sytuacji Ustawa o rachunkowości nie ma znaczenia, bowiem podstawą prawną prowadzenia księgowości jest Rozporządzenie Ministra Finansów w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów oraz Ustawa o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

 

Przepisy nie nakładają obowiązku prowadzenia magazynu w przypadku jednoosobowych działalności gospodarczych i spółek cywilnych, jednak to nie oznacza, że nie warto prowadzić magazynu. Czasem może to być jednak przydatne.

 

Prowadzenie magazynu przydaje się przede wszystkim przy dużej liczbie i różnorodności towarów.

 

Przede wszystkim dzięki prowadzeniu magazynu otrzymujemy szczegółową ewidencję posiadanych towarów handlowych lub produktów gotowych – stany magazynowe uzupełnia się na bieżąco o zakupione zapasy i pomniejsza o sprzedaż. Dzięki temu otrzymujemy informację o:

  • popularności konkretnych towarów i produktów,

  • kończących się zapasach i brakach w magazynie,

  • zainteresowaniu daną ofertą przez konkretne grupy klientów.

 

Kolejnym plusem prowadzenia magazynu jest kontrola ceny nabycia i ceny sprzedaży produktów, dzięki czemu widać dokładnie, ile przedsiębiorstwo zarabia na konkretnych towarach.
Prowadzenie magazynu ułatwia również rozliczenia księgowe, ponieważ zgodnie z przepisami na koniec każdego roku podatkowego (i początek nowego) należy sporządzić remanent.

 

Podstawa prawna: art. 2 ust. 1 Rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie prowadzenia Podatkowej Księgi Przychodów i Rozchodów dowód sprzedaży (wysyłkowa sprzedaż nieudokumentowana).

 


Jeśli chcesz łatwo i szybko wystawić fakturę wejdź do mOrganizera finansów i dodaj kontrahenta wchodząc w zakładkę Fakturowanie, a następnie wybierając opcję Kontrahenci i Dodaj kontrahenta. Po wejściu w zakładkę wystarczy podać NIP, a reszta danych zostanie zaciągnięta automatycznie.


 

 

Autorem artykułu jest Monika Markisz. Prowadzi kancelarię radcy prawnego i doradcy podatkowego.
Współpracuje z przedsiębiorcami. Posiada wieloletnie doświadczenie w badaniu sprawozdań finansowych.
Specjalizuje się w prawie handlowym, gospodarczym, podatkowym i prawie pracy.

Monika Markisz prowadzi wykłady i szkolenia dla praktyków organizowane m. in. przez
Stowarzyszenie Księgowych w Polsce i prowadzi bloga
www.podatki-dla-prawnika.pl.

 

 

 

 

PRODUKCJA A MAGAZYN

13 sierpnia 2020
PRODUKCJA A MAGAZYN

Rozpoczynasz działalność produkcyjną i zastanawiasz się czy musisz prowadzić magazyn i o co w ogóle w tym chodzi?

 

Księgowi są do Twojej dyspozycji od poniedziałku
do piątku od 9 do 17.
Infolinia: 22 112 02 35

Wszelkie prawa zastrzeżone. Wszystkie materiały wykorzystane na ww. stronie w tym: logo, tekst, zdjęcia, grafika, dźwięk oraz sposób ich prezentacji są prawnie chronione i stanowią własność intelektualną ich właścicieli. Dane te zostały podane wyłącznie w celach informacyjnych. design studiokreatywa.pl

 

Operatorem platformy mOrganizer finansów

jest CashDirector S.A.  Al. Jerozolimskie 96 00-807 Warszawa

Regulamin 

serwisu CashDirector dostępnego w ramach systemu transakcyjnego mBank S.A., w pakietach: mFakturowanie,

mOrganizer finansów, mKsięgowość Komfort i mKsięgowość Premium

Polityka prywatności

Pomoc techniczna jest do Twojej dyspozycji
od poniedziałku do piątku od  9 do  17.  
Infolinia: 22 100 50 60